Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Rozwój OSK » Przepisy prawne » Najnowsze zmiany w projekcie ustawy o ruchu drogowym – co zostało zmienione?

Najnowsze zmiany w projekcie ustawy o ruchu drogowym – co zostało zmienione?

Nowa wersja projektu ustawy – kluczowe modyfikacje

5 maja 2025 roku na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się zaktualizowany projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. W porównaniu do wcześniejszej wersji projektu, wprowadzono istotne modyfikacje, które wpłyną na przyszłych i obecnych kierowców. Przyjrzyjmy się najważniejszym zmianom w odniesieniu do poprzedniego projektu oraz kluczowym regulacjom, które znajdą się w nowej ustawie.

Co zostało zmienione w porównaniu do wcześniejszego projektu?

  1. Zmiana w szkoleniach dla kierowców w okresie próbnym

Najistotniejsza modyfikacja dotyczy szkoleń w okresie próbnym. W poprzednim projekcie wszyscy kierowcy w okresie próbnym byli zobowiązani do odbycia:

  • kursu dokształcającego w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego
  • praktycznego szkolenia w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym (po upływie 4 miesięcy od rozpoczęcia okresu próbnego, ale nie później niż przed upływem 12 miesięcy)

W aktualnym projekcie zrezygnowano z obowiązkowych szkoleń dla wszystkich kierowców w okresie próbnym. Zamiast tego, obowiązkowe szkolenia praktyczne (w wymiarze 1 godziny w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy) przewidziano wyłącznie dla kierowców, którzy przekroczą limit 12 punktów karnych w okresie próbnym.

  1. Utrzymanie zniesienia wymogu akredytacji dla “super OSK”

W nowym projekcie utrzymano zniesienie wymogu posiadania akredytacji kuratorium oświaty dla ośrodków szkolenia kierowców o podwyższonym standardzie (“super OSK”).

  1. Uelastycznienie regulacji dotyczących egzaminatorów

Wprowadzono zmiany dotyczące możliwości podejmowania dodatkowych zajęć zarobkowych przez egzaminatorów. Zgodnie z nowym projektem, egzaminator zatrudniony w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego będzie mógł podejmować dodatkowe zajęcia zarobkowe po pisemnym powiadomieniu dyrektora WORD (a nie jak wcześniej – po uzyskaniu zgody).

Najważniejsze regulacje zawarte w aktualnym projekcie

Prawo jazdy od 17 roku życia z obostrzeniami

Projekt wprowadza możliwość uzyskania prawa jazdy kategorii B już w wieku 17 lat, pod warunkiem uzyskania pisemnej zgody rodziców lub opiekunów. Młodzi kierowcy będą jednak podlegać szczególnym ograniczeniom:

  • 3-letni okres próbny (nie dłużej niż do ukończenia 20 lat)
  • Całkowity zakaz prowadzenia po spożyciu jakiejkolwiek ilości alkoholu (0,0‰) lub środków działających podobnie
  • Osoby poniżej 18 roku życia będą mogły przewozić innych nieletnich wyłącznie w towarzystwie doświadczonego kierowcy

Okres próbny dla nowych kierowców

  • 2 lata dla osób, które po raz pierwszy uzyskały prawo jazdy kategorii B lub uzyskały je po uprzednim cofnięciu uprawnień
  • 3 lata dla “młodych kierowców” (17-latków), nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nich 20 roku życia

Utrzymanie surowych kar za przekraczanie prędkości

  • Zatrzymywanie prawa jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o ponad 50 km/h poza obszarem zabudowanym na drogach jednojezdniowych dwukierunkowych
  • Ograniczenie możliwości redukcji punktów przyznawanych za poważniejsze naruszenia przepisów ruchu drogowego (katalog poważnych naruszeń nie został jeszcze określony)

Ułatwienia dla różnych grup kierowców

  • Zniesienie zakazu wyprzedzania dla pojazdów ciężarowych w godzinach nocnych
  • Umożliwienie uzyskania prawa jazdy kategorii D osobom z niedosłuchem
  • Złagodzenie sankcji związanej z cofnięciem świadectwa kwalifikacji zawodowej kierowcy (usuwany będzie kod 95, ale uprawnienia do kierowania pojazdami pozostaną ważne)

Uproszczenie procedur administracyjnych

  • Usprawnienie procedury wydawania polskiego prawa jazdy na podstawie prawa jazdy zagranicznego – możliwość złożenia wniosku już w momencie uzyskania miejsca zamieszkania w Polsce
  • Doprecyzowanie klauzuli zastępującej pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań w treści oświadczenia o stanie zdrowia kandydata na kierowcę

Co dalej z projektem?

Na dzień 20 maja 2025 roku nie jest jeszcze znany dokładny termin przyjęcia ustawy przez Sejm RP. Będziemy na bieżąco informować o postępach legislacyjnych i szczegółach wdrażania nowych przepisów.

Artykuł ma charakter informacyjny i został opracowany na podstawie projektu ustawy z dnia 5 maja 2025 r. Ostateczny kształt przepisów może ulec zmianie w toku prac legislacyjnych.